Airbagy jsou základní bezpečnostní technologií v dnes prodávaných vozidlech. V podstatě se jedná o nafukovací vaky s plynem, které fungují jako polštář, který snižuje síly, které působí na cestující ve vozidle během kolize.
Každé nové vozidlo prodané v EU má airbag řidiče a spolujezdce. Mnoho vozidel nabízí také další airbagy, jako jsou například hlavové, kolenní, sedačkové, střešní atd.
Airbagy jsou také známé pod pojmem „SRS" (Supplementary Restraint System), protože doplňují další bezpečnostní vybavení v autě, jako jsou bezpečnostní pásy, při ochraně cestujících ve vozidle během nehody.
Airbag je nylonová taška. Po vyfouknutí jsou tyto nylonové vaky zabaleny za různými částmi interiéru, jako je nástavec volantu a palubní deska pro přední airbagy.
Zda airbag funguje, závisí na silách, které působí během srážky. Při srážce dochází k rychlé změně rychlosti vozidla a následně k vysokému zpomalení a g-sílám, kterým jsou vystaveni cestující ve vozidle.
Senzory, jako jsou gyroskopy a akcelerometry umístěné kolem vozu, jsou schopny detekovat velikost a směr těchto sil.
Airbag Control Module (ACM) funguje jako malý počítač, který neustále monitoruje data z těchto senzorů. Pokud je detekována náhlá změna, ACM rychle zjistí směr a závažnost nárazu a rozhodne, které airbagy aktivovat, aby co nejlépe chránil cestující ve vozidle.
Kromě senzorů a ACM obsahuje systém airbagů také vyvíječ plynu, který při nárazu airbag nafoukne. Inflátorový systém ve skutečnosti sdílí některé podobnosti s raketovými posilovači na tuhá paliva.
Elektrický náboj je poslán do topného článku (známého jako zapalovač), který spaluje pevnou pohonnou látku, obvykle azid sodný nebo nitroguanidin.
Hnací látka explozivně reaguje s dusičnanem amonným za vzniku plynného dusíku, který následně nafoukne airbag. Celá tato reakce, inflace a proces nasazení je extrémně rychlý a trvá pouhých 50 milisekund. Pro srovnání, lidem trvá mrknutí očima asi 200 milisekund.
Je důležité si uvědomit, že u airbagů je vyfouknutí stejně důležité jako nafouknutí. V místě kontaktu mezi airbagem a cestujícími ve vozidle se airbag již vyfukuje. V opačném případě by se jejich hlavy nebo končetiny odrazily, čímž by se zmírnila schopnost airbagu absorbovat energii.
Téměř každé dnes prodávané osobní a užitkové vozidlo je standardně vybaveno duálními čelními airbagy, jejichž cílem je chránit hlavu a hrudník řidiče a předního spolujezdce v případě čelní srážky.
Záclonové airbagy se aktivují z obložení střechy těsně nad bočními dveřmi a při nafouknutí zakrývají boční okna a dveře. Jejich cílem je chránit cestující před bočními nárazy nebo nárazy T-bone. Boční airbagy namontované na sedadlech mají také za cíl snížit potenciální zranění při bočním nárazu, avšak nafukují se z vnějšího sedáku a jsou zaměřeny na ochranu trupu.
Většina aut dnes přichází s bočními záclonovými airbagy navíc k dvojitým čelním airbagům, přičemž airbagy namontované na sedadlech jsou volitelné nebo doménou dražších vozidel.
Důležitým bodem, který je třeba zkontrolovat při nákupu SUV nebo vozidla se sedmi sedadly, je zajistit, aby hlavové airbagy pokryly všechny tři řady cestujících, včetně zadních sedadel. Pokud je vozidlo vybaveno airbagy namontovanými na sedadlech, nemusí být kompatibilní s potahy sedadel.
Kolenní airbagy jsou namontovány ve spodní části přední středové konzoly nebo palubní desky a jejich cílem je chránit kolena a holeně řidiče (a předního spolujezdce, pokud je ve výbavě).
Nafukovací bezpečnostní pásy jsou další technologií nabízenou u některých vozidel Ford a Mercedes-Benz. Tato inovace zahrnuje airbag do zadních bezpečnostních pásů, který v případě nehody utahuje a rozkládá sílu nárazu na větší plochu než typický bezpečnostní pás, čímž snižuje riziko poranění hrudníku a hlavy.
V nedávné době vozidla jako nová Toyota Yaris a dvojčata Isuzu D-Max/Mazda BT-50 obsahují přední středový airbag . Ten se rozvine z vnitřního polštáře sedadla řidiče a jeho cílem je snížit možnost vzájemného střetu a zranění cestujících vpředu během bočního nebo čelního nárazu.
Mercedes-Benz je všeobecně považován za průkopníka pokročilých bezpečnostních systémů a jednou z jeho posledních novinek v oblasti airbagů je zadní čelní airbag.
Tento airbag, představený ve třídě S 2021, využívá trubkovou konstrukci a nafukuje se z opěradla, aby chránil hlavu a hrudník cestujících na zadních sedadlech.
Kromě plynného dusíku je jedním z produktů procesu nafukování airbagu zvuk z výbušné reakce mezi hnacími látkami. Velikost tohoto hluku může způsobit dočasnou nebo trvalou ztrátu sluchu.
Pre-Safe Sound je další inovací od Mercedesu, jejímž cílem je připravit ucho tak, aby lépe snášelo hluk vydávaný při nafukování airbagů a nárazech. Pokud vůz očekává, že hrozí vážná kolize, zvuk Pre-Safe přehraje na krátkou dobu okolní „růžový šum" o 80 decibelech prostřednictvím audio systému vozu.
To spouští reflex, který částečně blokuje další hlasité zvuky pronikající do vnitřního ucha a chrání sluch cestujících.
Dalším nedávným vývojem jsou dvou nebo vícestupňové airbagy . Ty mají více systémů vyvíječe plynu napojených na jeden airbag. Každý vyvíječ plynu má jiný jmenovitý výkon, a to do té míry, že se airbag nafoukne do různého objemu v závislosti na závažnosti srážky.